Matematyczne Czwartki

Uprzejmie informujemy, że w Instytucie Matematyki UJ odbywają się "matematyczne czwartki na UJ" dla młodzieży szkół średnich. Podczas "matematycznego czwartku" organizowany jest specjalny (trwający około godziny) wykład dla uczniów. Wykłady planowane są dla całych klas licealnych.

"Matematyczny czwartek" standardowo planowany jest raz na miesiąc, w pierwszy lub drugi czwartek miesiąca, o godzinie 12:15; możliwe jest jednak zorganizowanie dodatkowych spotkań. 
Chcąc wziąć udział w "matematycznym czwartku", nauczyciel - opiekun klasy, która planuje wizytę w Instytucie, powinien skontaktować się za pomocą poczty elektronicznej z drem Jerzym Szczepańskim: Jerzy.Szczepanski [at] im.uj.edu.pl) i zarezerwować miejsca dla uczniów na spotkaniu.
 
 

Terminy spotkań w roku 2019/20:

 • czwartek 10 października 2019 r. godz. 12-14,
  Krzysztof Ciesielski, Matematyka wyborcza,  
  Przy wyborach do Sejmu oddane głosy przeliczane są na mandaty - kilka lub kilkanaście w danym okręgu wyborczym. Na wykładzie zostanie przedstawiony sposób, w jaki to jest robione, oraz związana z tym matematyka. Na przykładach pokazane zostaną możliwe efekty stosowania ordynacji nazywanej "proporcjonalną" oraz związane z nią paradoksy.
 • czwartek 7 listopada 2019 r. godz. 12-14,
  Joanna Orewczyk, Rekurencja w kombinatoryce
  Rozwiązując zadania kombinatoryczne, zazwyczaj staramy się odpowiedzieć na pytanie: na ile sposobów możemy wykonać pewne zadanie. Okazuje się, że nie zawsze jest to proste. Czasami warto pytanie uogólnić, aby w rezultacie rozwiązanie uprościć - możemy wtedy skorzystać z rekurencji.
 • czwartek 5 grudnia 2019 r. godz. 12-14
  Andrzej Czarnecki, Impersystencja

  W przyrodzie zdarzają się czasem problemy bezczelne: pomimo bardzo prostego sformułowania i podstępnie nieskomplikowanych szczególnych przypadków - kategorycznie opierają się próbom rozwiązania. Często przytaczanym przykładem jest hipoteza Collatza, o której Paul Erdős powiedział "matematyka nie jest jeszcze gotowa na takie problemy". Przyjrzymy się kilku innym zagadnieniom, na które być może matematyka powoli zaczyna być gotowa.
 • czwartek 9 stycznia 2020 r. godz. 12-14
  Jerzy Szczepański, Matematyka ubezpieczeń na życie

  Przedstawimy rozwój modeli matematycznych stosowanych do oszacowania składek, które powinna wnosić osoba ubezpieczona, aby po zakończeniu pracy zawodowej mieć środki na utrzymanie do końca życia.
 • czwartek 5 marca 2020 r. godz. 12-14
  Anna Szymusiak, Szansa na sukces
  Rachunek prawdopodobieństwa jest działem matematyki wywodzącym się z analizy gier losowych. Dlatego też na elementarnym poziomie o prawdopodobieństwie można myśleć jako o szansie na zajście jakiegoś zdarzenia. Podczas wykładu postaramy się, analizując przykłady, zrozumieć intuicję stojącą za tym pojęciem oraz przekonać się, gdzie jeszcze - oprócz gier losowych - rachunek prawdopodobieństwa ma obecnie zastosowania.
 • UWAGA. W związku z epidemią koronawirusa wszystkie planowane wykłady dla młodzieży szkolnej od dnia 10 marca 2020 r. są zawieszone aż do odwołania.
 • czwartek 2 kwietnia 2020 r. godz. 12-14 
  Marcin Dumnicki, Do czego krasnoludkom teoria kodowania?
  Pewna zagadka, którą muszą rozwiązać krasnoludki okazuje się być nadzwyczaj trudna, ale z pomocą przychodzi teoria kodowania. Pokażemy, jak w zaskakujący sposób pomóc krasnoludkom i wyjaśnimy, dlaczego 7 krasnoludków to optymalna ich liczba.
 • czwartek 7 maja 2020 r. godz. 12-14
  temat spotkania zostanie ogłoszony
 • czwartek 4 czerwca 2020 r. godz. 10-14
  XIV Konferencja Młodych "Kalejdoskop Matematyczny".

   

Serdecznie zapraszamy do nas klasy z Państwa szkoły (niekoniecznie te o profilu matematycznym). Liczba miejsc na każdym spotkaniu jest ograniczona - prosimy opiekuna grupy uczniów o zarezerwowanie miejsc (email: Jerzy.Szczepanski [at] im.uj.edu.pl).

Zachęcamy także do udziału w spotkaniach Naukowe Czwartki z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, które są organizowane w roku 2019/20 na sąsiednim Wydziale Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Szczegóły na stronie: http://www.naukoweczwartki.fais.uj.edu.pl/

 

Odpowiedzialni:
treść:
Jerzy Szczepański
kod:
edytor:
aktualizacja:
Wt, 10 mar 2020 10:45:49 +0000