Matematyczne Czwartki

Uprzejmie informujemy, że w Instytucie Matematyki UJ od roku 2009 odbywają się Matematyczne Czwartki na UJ - spotkania dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Podczas Matematycznego Czwartku organizowany jest specjalny (trwający około godziny) wykład dla uczniów. Po wykładzie planujemy spotkanie uczestników ze studentami matematyki i zapraszamy do udziału w krótkim quizie.

W związku z epidemią koronawirusa planowane wykłady dla młodzieży szkolnej odbywają się w formie zdalnej.

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń uczestników spotkania w dniu 13 stycznia 2022 r.

 

Prosimy o przesyłanie pytań na temat spotkań na adres Anna.Pelczar [at] uj.edu.pl lub Jerzy.Szczepanski [at] uj.edu.pl.
 
czwartek 13 stycznia 2022 r. godz. 12:00

Dr hab. Halszka Tutaj-Gasińska, Kampania napoleońska i matematyka, czyli o twierdzeniu Ponceleta

Podczas pobytu w rosyjskiej niewoli w Saratowie w 1812 roku, Jean-Victor Poncelet sformułował i udowodnił słynne twierdzenie o wielokątach i stożkowych. Twierdzenie to w szczególnym przypadku mówi, że jeśli dla dwóch okręgów na płaszczyźnie (takich, że jeden leży wewnątrz drugiego) istnieje wielokąt wpisany w jeden z tych okręgów, a opisany na drugim, to takich wielokątów istnieje nieskończenie wiele i mają tę samą liczbę boków. Od prawie dwustu lat twierdzenie to budzi zainteresowanie matematyków i ciągle powstają nowe jego dowody.
 
czwartek 7 kwietnia 2022 r. godz. 12:00

Dr Marcin Pitera, Kolorowe kwadraty

Przedstawimy specyficzny typ zadań geometryczno-kombinatorycznych, w których korzysta się z metody niezmienników. Zadania te zazwyczaj nie wymagają znajomości żadnego aparatu matematycznego. Wiele problemów sprowadza się do odpowiedniego pokolorowania pól na szachownicy.
Po wykładzie wszystkich uczestników spotkania zapraszamy do udziału w quizie matematycznym oraz do krótkiego spotkania ze studentami matematyki. Spotkanie zakończy się ok. godz. 13:40.

 

Odpowiedzialni:
treść:
Jerzy Szczepański
kod:
edytor:
aktualizacja:
Śr, 12 sty 2022 23:43:59 +0000