Koronawirus a matematyka

W ciągu ostatnich miesięcy zauważyć można wiele zmian spowodowanych przez COVID-19.

Poszukującym ścisłej i rzetelnej wiedzy na temat matematycznych modeli epidemii COVID-19 wiele towarzystw i organizacji matematycznych uruchomiło dedykowane podstrony na których można znaleźć bogate materiały naukowe i popularnonaukowe powiązane z "matematyką koronawirusa". W szczególności odsyłamy do następujących podstron:

1. American Mathematical Society (AMS):
  2. Comité Español de Matemáticas (CEMat):
  3. European Mathematical Society (EMS):
  4. International Mathematical Union (IMU):
  5. Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM):
  6. Society for Industrial and Applied Mathematics (SIAM):

Polecamy też blog Adama Kleczkowskiego (poświęcony obecnie epidemii COVID-19), statystyka i epidemiologa, absolwenta naszej Alma Mater, profesora University of Strathclyde w Szkocji.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, że w związku z trwającą społeczną izolacją wiele instytucji zaczęło organizować matematyczne seminaria w formie online (tzw. webinaria). Przykładową listę (publicznie dostępnych) międzynarodowych matematycznych webinariów można znaleźć na podstronie IMU poświęconej koronawirusowi.

Zachęcamy też do zapoznania się z podstroną WMiIUJ na której pojawiaja się aktualności związane z COVID-19, które dotyczną bezpośrednio pracowników oraz studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.