Matematyczne Czwartki

Uprzejmie informujemy, że w Instytucie Matematyki UJ od roku 2009 odbywają się Matematyczne Czwartki na UJ - spotkania dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Podczas Matematycznego Czwartku organizowany jest specjalny (trwający około godziny) wykład dla uczniów. Po wykładzie planujemy spotkanie uczestników ze studentami matematyki i zapraszamy do udziału w krótkim quizie.

Informacje ogólne

W roku 2023/24 planujemy wykłady dla młodzieży w formie hybrydowej, tj. w formie stacjonarnej dla nie więcej niż pięciu grup (maksymalnie) czterdziestoosobowych na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ oraz online dla wszystkich zainteresowanych. 

Terminy spotkań w roku akademickim 2023/24
  • 12 października 2023
  • 7 grudnia 2023
  • 11 stycznia 2024
  • 4 kwietnia 2024
  • 9 maja 2024
Rejestracja na każde ze spotkań będzie możliwa wyłącznie za pomocą formularza, który pojawi się na stronie ok. 4 tygodnie przed danym spotkaniem.

 

Prosimy o przesyłanie pytań na temat spotkań na adres Barbara.Lewandowska [at] uj.edu.pl lub Anna.Pelczar [at] uj.edu.pl.

Informacje o spotkaniu w dniu 12 października 2023

Program Matematycznego Czwartku 12 października obejmuje wykład, tradycyjny quiz matematyczny oraz spotkanie z Panem Łukaszem Gorczycą, prezesem Koła Matematyków Studentów UJ. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do ok. godz. 13.45.

Szczegółowe Informacje o wykładzie:

  • Prelegent: Dr Jerzy Szczepański, prof. UJ
  • Tytuł: Liczba Pi
  • Streszczenie: Przedstawimy podstawowe własności liczby π. Wyjaśnimy, dlaczego nie da się skonstruować za pomocą cyrkla i linijki koła o polu jednostkowym, ani okręgu o jednostkowej długości, gdy dany jest odcinek o długości 1. Wskażemy szereg zależności, w których występuje liczba pi. Pokażemy, skąd bierze się związek pięciu podstawowych stałych matematycznych w jednym wzorze: eπi+1=0, uważanym przez wielu za najpiękniejszy wzór w matematyce.

     

Formularz do zapisów na sopotkanie organizowane w dniu 12 października 2023, do udziału zarówno w spotkaniu stacjonarnym, jak i online, jest dostępny pod linkiem https://forms.office.com/e/9SfcuyNMAQ

 

Odpowiedzialni:
treść:
Marcin Pitera
kod:
edytor:
aktualizacja:
Śr, 20 wrz 2023 19:32:49 +0000