Sukces studentów naszego wydziału w zawodach IMC 2021

W dniach 2‒7 sierpnia odbyła się 28. edycja konkursu IMC (International Mathematics Competition for University Students). W ostatnich dwóch latach konkurs organizowano zdalnie. Wzięła w nim udział rekordowa liczba 590 uczestników z blisko 160 uniwersytetów z całego świata. Nasz wynik jest najlepszy od dekady.

W konkursie wzięło udział pięciu studentów UJ. Zawodnikom przydzielono nagrody grand grand first prize (pierwsza lokata), grand first prize (lokaty 2.‒10.), first prize (11.‒162.), second prize (163.‒299.), third prize (300.‒420.) oraz wzmianki zaszczytne:

  • Azur Đonlagić zdobył nagrodę grand first prize (lokata 3.‒8.);
  • Jan Fornal zdobył nagrodę first prize (lokata 24.‒26.);
  • Vadym Koval zdobył nagrodę first prize (lokata 33.‒38.);
  • Anatoli Shatsila zdobył nagrodę first prize (lokata 60.‒68.);
  • Daniil Homza zdobył nagrodę first prize (lokata 108.‒115.).

Warto dodać, że Jan Fornal jest Stypendystą UJ i Dziekańskiego Funduszu dla Olimpijczyków, pozostali uczestnicy zaś są Stypendystami Franciszka Mertensa.

Oprócz klasyfikacji indywidualnej, uczestnicy konkursu byli podzieleni na 113 drużyn. W tej kategorii Uniwersytet Jagielloński zajął trzecie miejsce za Petersburskim Uniwersytetem Państwowym oraz Narodową Drużyną Izraela. Indywidualnie zwyciężył Attila Gáspár z Budapesztu.

Inne uniwersytety z Polski biorące udział w konkursie to  AGH, UMK, UŚ i UW. W tej grupie zwyciężyliśmy zarówno indywidualnie (najlepszy uczestnik spoza UJ ‒ Semen Słobodianiuk z UW ‒ zajął lokatę 24.‒26.), jak i drużynowo (UW wystawił aż trzy drużyny, które zajęły lokaty 6., 21. i 28.).

Studentami opiekowali się Jakub Byszewski i Leszek Pieniążek.


Więcej informacji o konkursie, w tym pełne wyniki oraz treści i rozwiązania zadań, można znaleźć na stronie International Mathematics Competition for University Students.


Serdecznie gratulujemy uczestnikom i ich opiekunom!