Wystawa "Perspektywa dziwaczna w Polsce"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "Perspektywa dziwaczna w Polsce", który odbędzie się dnia 8 czerwca 2016 roku. Organizatorem wystawy jest  Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska. Wystawa prezentuje traktaty matematycznych odnalezionych w Bibliotece Jagiellońskiej, w których znajdują się ryciny anamorficzne oraz opisy konstrukcji różnego rodzaju anamorfozy.

Wystawa prezentuje traktaty matematycznych odnalezionych w Bibliotece Jagiellońskiej, w których znajdują się ryciny anamorficzne oraz opisy konstrukcji różnego rodzaju anamorfozy. Dodatkowo zaprezentowane zostaną reprodukcje kart rękopisów opisujących rzut anamorficzny oraz kopie anamorficznych rycin. W zrozumieniu działania mechanizmu działania a jednocześnie iluzjonistycznego piękna anamorfoz pomogą nam animacje Tomasza Lenarcika.

Ponadto będzie można zobaczyć dzieła współczesnych POLSKICH artystów (Sławomira Chrystowa Marcina Czai, Ryszarda Paprockiego, Zofii Szczęsnej i Elżbiety Wierzbickiej) i zagranicznych (Hansa Hamngrena), zajmujących się tworzeniem anamorfoz. Część dzieł zostało wykonanych specjalnie na wystawę, a nawet jedno będzie tworzone na żywo w dniu wernisażu, 8 czerwca, w sali wystawowej. Od 10 rano Ryszard Paprocki wraz Marcinem Czają będą na naszych oczach malować na podłodze sali wystawowej anamorfozę "3D". Będzie zatem okazja wypytać ich o szczegóły i zobaczyć ile pracy i czasu zajmuje namalowanie iluzjonistycznej przepaści.

Dodatkowo wernisażowi, planowanemu na 8 czerwca, towarzyszyć będą zarówno warsztaty rysowania zdeformowanych dzieł za pomocą siatek deformacyjnych, a także wykład w trakcie którego zaprezentowany został rozwój anamorfozy na świecie oraz wiele ciekawych przykładów.

Szczegółowy plan wydarzenia można znaleźć na stronie poświęconej projektowi: http://perspektywadziwaczna.blogspot.com/

Data opublikowania: 27.05.2016