Nagroda premiera dla prof. Wojciecha Kucharza

Z radością informujemy, że prof. Wojciech Kucharz, jako jeden z sześciu uczonych, został laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek naukowy za rok 2017. W uzasadnieniu stwierdzono, że nagrodę przyznano

„(...) za wybitny wkład w tworzenie nowego kierunku badań w dziedzinie rzeczywistej geometrii algebraicznej, w szczególności za wypracowanie oryginalnych metod badawczych, które dokonały przełomu w badaniach topologii rzeczywistych rozmaitości algebraicznych. Prof. W. Kucharz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich matematyków na świecie, którego rezultaty zdobyły szerokie uznanie m. in. René Thoma i Laurenta Schwartza - laureatów Medalu Fieldsa.”

Przypomnijmy, że na zaczynającym się wkrótce w Rio de Janeiro Międzynarodowym Kongresie Matematyków (ICM 2018) Wojciech Kucharz, jako jedna z dwóch osób z Polski, wygłosi wykład sekcyjny From continuous rational to regulous functions w sekcji Geometria Algebraiczna i Zespolona. Jest to najważniejsze wydarzenie matematyczne, które odbywa się co 4 lata. Obecny Kongres rozpocznie się 1 sierpnia i zakończy 9 sierpnia 2018 w Rio de Janeiro. Współautorem referatu jest absolwent matematyki UJ i były pracownik Instytutu Matematyki UJ, prof. Krzysztof Kurdyka, reprezentujący obecnie Francje.

Copyright: MFO

Data opublikowania: 27.07.2018
Osoba publikująca: Marcin Pitera