Nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego dla Marcina Sroki

Nagrodę im. Kazimierza Kuratowskiego przyznawaną za osiągnięcia naukowe z matematyki osobom, które nie ukończyły 30 lat otrzymał w tym roku Marcin Sroka za prace z analizy geometrycznej dotyczące istnienia i regularności rozwiązań kwaternionowego równania Monge’a-Ampére’a. Nagroda została ustanowiona w 1981 roku przez Zofię Kuratowską (córkę Kazimierza Kuratowskiego), IM PAN i PTM. Jest uważana za najbardziej prestiżową z polskich nagród dla młodych matematyków. Drugim laureatem nagrody został dr Wojciech Górny z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Marcin Sroka jest asystentem w Instytucie Matematyki i doktorantem czwartego roku matematyki (w ramach projektu „Kartezjusz”, opiekun: Sławomir Kołodziej). W przeszłości był laureatem nagrody PTM dla młodych matematyków, stypendystą im. Michała Jakuba Łyska oraz im. prof. Franciszka Leji, a także był dwukrotnie nagradzany w Konkursie im. Józefa Marcinkiewicza oraz wyróżniony w konkursie o Nagrodę im. J. P. Schaudera.

W przeszłości laureatami nagrody im. Kuratowskiego spośród pracowników lub absolwentów IM UJ byli: Mateusz Michałek (2015), Sławomir Dinew (2010), Michał Kwieciński (1998) i Zbigniew Jelonek (1992). Również Jerzy Weyman, profesor w IM UJ, był kiedyś (1984) laureatem tej nagrody.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

Published Date: 20.04.2021
Published by: Marcin Pitera