Wykłady Persiego Diaconisa i Mathematics Summer Institute 2017

Persi Diaconis z Uniwersytetu Stanforda wygłosi cykl sześciu wykładów „Matematyka tasowania kart” w trakcie konferencji CNRS-IMPAN Mathematics Summer Institute , która odbędzie się w dniach 2-9 lipca br na naszym wydziale, organizowanej m.in. przez prof. Szymona Peszata z Instytutu Matematyki UJ.

Persi Diaconis rozpoczął swoje niezwykłe życie zawodowe od nauki gry na skrzypcach w słynnej Juilliard School of Music and Drama, zaś później występował w cyrku jako magik. Następnie doktoryzował się w roku 1974 na Uniwersytecie Harvarda. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych probabilistów na świecie.

W ramach konferencji planowany jest także cykl wykładów Sergeya Bobkova z Uniwersytetu Minnesota znanego ze swoich wyników dotyczących nierówności izoperymetrycznych, logarytmicznej nierówności Sobolewa, nierówności Poincarégo oraz nierówności entropijnych.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (w tym studentów)! Udział w wykładach jest bezpłatny i nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Pierwszy wykład odbędzie się w poniedziałek (3 lipca) o godzinie 10:00 w sali 0094.

Published Date: 23.06.2017
Published by: Marcin Pitera